Svemirska letjelica Soyuz
Neizvjesna budućnost Međunarodne svemirske stanice (Svibanj 2024)
Soyuz, bilo koja od više verzija sovjetske / ruske posade svemirske letjelice lansirana od 1967. godine i dizajnirana svemirska i svemirska letjelica s najdužim brojem u upotrebi. Prvobitno zamišljen u sovjetskom dizajnerskom birou za zrakoplovne zrakoplove Sergeja Korolyova (Energija) za SSSR-ov program za slijetanje Mjeseca (službeno otkazan 1974.), modularni je brod služio uglavnom kao trajekt posade na i sa svemirskih stanica u orbiti oko Zemlje, konkretno stanice Salyut, Mir i Međunarodna svemirska stanica (ISS). Soyuz je ruska riječ za "uniju".
istraživanje svemira: Soyuz
Korolyov i njegovi suradnici započeli su rad 1962. godine na svemirskoj letjelici druge generacije, koja će se zvati Soyuz. Trebalo je biti puno
Vozilo od sedam metra dugo (7 stopa) sa sedam metričnih tona sadrži tri modula spojena u liniji - središnji, zvonasti modul za spuštanje s konturiranim kaučima za čak tri osobe za vrijeme uspona, spuštanja i slijetanja; cilindrični servisni modul smješten straga, koji omogućuje pogon, podršku života i električnu energiju; i sferoidni orbitalni modul ispred koji nosi sustav pristajanja i sadrži životne prostore i teret za orbitalnu fazu misije. Tri modula ostaju zajedno tijekom misije sve dok svemirska letjelica nije deorbitirana; samo se modul za spuštanje vraća na Zemlju netaknut. Prvo lansiranje Sojuza održano je 23. travnja 1967. Njen jedini pilot, Vladimir Komarov, ubijen je kad se padobran modula spusta nije povukao nakon što je ponovno ušao, a modul se srušio - prva smrt čovjeka tijekom svemirskog leta.
Nakon što je 1969. godine izgubio utrku do Mjeseca, Sovjetski je savez prilagodio Soyuz trajektnim posadama svemirskim stanicama. Soyuz 11 odveo je u lipnju 1971. godine otpočetnu posadu do stanice Salyut 1, no, nakon rekordnih 23 dana na brodu, tri su kozmonauta umrla kad je njihov modul za spuštanje slučajno pod pritiskom dok su se vraćali na Zemlju. Prilikom redizajniranja svemirske letjelice kako bi se spriječila još jedna takva nesreća, jedan kauč uklonjen je za smještaj neovisnog sustava za održavanje života za pojedinačne tlačne odijele. Izmijenjena verzija poletela je u srpnju 1975. za testni projekat Apollo-Soyuz, prvi američki i sovjetski zajednički pothvat. Tijekom 1970-ih razvijen je automatizirani derivat Sojuza, poznat kao Progress, kao vozilo za opskrbu svemirske stanice; moduli za teret i gorivo zamijenili su orbitalne i silazne module u Soyuz dizajnu. Njegova operativna uporaba započela je 1978. s misijom u Salyut 6.
Prvi veliki redizajn Soyuz-a predstavljen je 1979. Nazvan Soyuz T, imao je naprednu opremu i mogućnosti te obnovio treće sjedište posade. Verzija Soyuz TM, nadogradnja s raznovrsnim novim sustavima, prvi je let posjetila 1987. kad je dovela Miru drugu posadu do tada embrionalne svemirske stanice. Soyuz TMA je debitirao 2002. godine letom posade na ISS; njegov dizajn je uključio promjene kako bi zadovoljio određene zahtjeve Nacionalne zrakoplovne i svemirske uprave (NASA) kao ISS "čamac za spašavanje", uključujući olakšana ograničenja visine i težine za članove posade. Nadograđena verzija Progressa korištena je i za prijevoz tereta do ISS-a. Nakon eksplozije američkog svemirskog broda Columbia u veljači 2003. i posljedičnog slijetanja flote šatla, svemirska letjelica Soyuz jedno je vrijeme pružala jedino sredstvo za razmjenu posade ISS-a, dok letovi šatla nisu nastavili u srpnju 2005. Nova verzija Soyusa, TMA-M, prvi je lansiran 2010. Nakon što je američki program shuttlea završio 2011. godine, Soyuz je ponovno postao jedina svemirska letjelica koja je mogla odvesti astronaute na ISS. Nadograđena verzija, MS, s poboljšanim solarnim poljem i potisnicima i dodatnim oklopom od mikrometeoroida, prvi je put lansirana 2016. godine. Do razvoja nove američke svemirske letjelice, Soyuz je jedina svemirska letjelica osim kineskog Shenzhoua (koja se temelji na Soyuzu) koji leti astronautima u svemir.
U tablici je prikazana kronologija svemirskih letova u programu Soyuz.
Kronologija posada Soyuz misija
misija | posada | datumi | bilješke | |
---|---|---|---|---|
Soyuz 1 | Vladimir Komarov | 23.-24. Travnja 1967 | prva nesreća svemirskog leta, padobran je pogrešno raspoređen tijekom ponovnog ulaska | |
Soyuz 3 | Georgy Beregovoy | 26.-30. Listopada 1968 | pokušao pristati s bespilotnim Sojuzom 2 | |
Soyuz 4 | Vladimir Shatalov | 14.-17. Siječnja 1969 | pristao na Soyuz 5 16. siječnja | |
Aleksej Jelisejev (dolje) | ||||
Yevgeny Khrunov (dolje) | ||||
Soyuz 5 | Boris Volynov | 15.-18. Siječnja 1969 | Jelisejev i Khrunov prošli su put Sojuza 4 | |
Aleksey Yeliseyev (gore) | ||||
Yevgeny Khrunov (gore) | ||||
Soyuz 6 | Georgy Shonin | 11.-16. Listopada 1969 | Kubasov je izveo eksperimente zavarivanja; sastanak sa Sojuzom 7 i 8 | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 7 | Anatolij Filipčenko | 12.-17. Listopada 1969 | neuspješan pokušaj pristajanja sa Soyuzom 8 | |
Vladislav Volkov | ||||
Viktor Gorbatko | ||||
Soyuz 8 | Vladimir Shatalov | 13.-18. Listopada 1969 | neuspješan pokušaj pristajanja sa Soyuzom 7 | |
Aleksej Jelisejev | ||||
Sojuz 9 | Andriyan Nikolayev | 1. - 19. lipnja 1970 | novi rekord izdržljivosti u svemiru (17 dana 17 sati) | |
Vitalij Sevastijanov | ||||
Soyuz 10 | Vladimir Shatalov | 22.-24. Travnja 1971 | usidren sa svemirskom stanicom Salyut, ali neispravni otvor na Sojuzu nije dozvolio ulazak posadi | |
Aleksej Jelisejev | ||||
Nikolaj Rukavishnikov | ||||
Soyuz 11 / Salyut 1 | Georgije Dobrovolsky | 6. - 29. lipnja 1971 | novi rekord izdržljivosti u svemiru (23 dana 18 sati); prvi boravak na svemirskoj stanici (Salyut); posada je umrla kada je kapsula pod pritiskom tijekom ponovnog ulaska | |
Viktor Patsayev | ||||
Vladislav Volkov | ||||
Soyuz 12 | Vasilij Lazarev | 27–29. Rujna 1973 | testirane modifikacije Soyusa od katastrofe Soyuz 11 | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 13 | Pyotr Klimuk | 18. - 26. prosinca 1973. godine | prvi svemirski let posvećen jednom instrumentu, Orionskom ultraljubičastom teleskopu | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz 14 / Salyut 3 | Pavel Popovič | 3. - 19. srpnja 1974 | prva misija na vojnu svemirsku stanicu | |
Yury Artyukhin | ||||
Soyuz 15 | Gennady Sarafanov | 26.-28. Kolovoza 1974 | nije uspio pristati uz Salyut 3 | |
Lev Dyomin | ||||
Soyuz 16 | Anatolij Filipčenko | 2. - 8. prosinca 1974 | proba za test projekta Apollo-Soyuz | |
Nikolaj Rukavishnikov | ||||
Soyuz 17 / Salyut 4 | Aleksej Gubarev | 11. siječnja - 10. veljače 1975 | vodio studije iz meteorologije, solarne astronomije, atmosferske fizike | |
Georgy Grechko | ||||
Sojuz 18-1 | Vasilij Lazarev | 5. travnja 1975 | treća faza nije uspjela, prisiljavajući hitno slijetanje | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 18 / Salyut 4 | Pyotr Klimuk | 24. svibnja - 26. srpnja 1975 | nastavljeni pokusi započeti na Soyuz 17 | |
Vitalij Sevastjanov | ||||
Soyuz 19 | Aleksej Leonov | 15.-21. Srpnja 1975 | usidren u svemir s Apolonom | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 21 / Salyut 5 | Boris Volynov | 6. srpnja - 24. kolovoza 1976 | misija je prekinuta zbog štetnog mirisa | |
Vitalij Zholobov | ||||
Soyuz 22 / Salyut 5 | Valery Bykovsky | 15.-23. Rujna 1976 | fotografirali dijelove Istočne Njemačke u više valnih duljina | |
Vladimir Aksjonov | ||||
Soyuz 23 | Vyacheslav Zudov | 14.-16. Listopada 1976 | nije uspio pristati uz Salyut 5 | |
Valery Rozhdestvensky | ||||
Soyuz 24 / Salyut 5 | Viktor Gorbatko | 7. - 25. veljače 1977 | zamijenio je cjelokupno dovod zraka Salyut 5 | |
Jurij Glazkov | ||||
Soyuz 25 | Vladimir Kovalyonok | 9.-11. Listopada 1977 | nije uspio pristati uz Salyut 5 | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 26 / Salyut 6 / Soyuz 27 | Jurij Romanenko | 10. prosinca 1977. - 16. ožujka 1978. godine | novi rekord izdržljivosti u svemiru (96 dana 10 sati) | |
Georgy Grechko | ||||
Soyuz 27 / Salyut 6 / Soyuz 26 | Vladimir Dhanibekov | 10.-16. Siječnja 1978 | prva se posada vratila na Zemlju u drugačijem brodu nego što je u nju lansirana | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 28 / Salyut 6 | Aleksej Gubarev | 2–10. Ožujka 1978 | prvi češki astronaut (Remek) | |
Vladimír Remek | ||||
Soyuz 29 / Salyut 6 / Soyuz 31 | Vladimir Kovalyonok | 15. lipnja - 2. studenog 1978. godine | novi rekord izdržljivosti u svemiru (139 dana 15 sati) | |
Aleksandr Ivanchenkov | ||||
Soyuz 30 / Salyut 6 | Pyotr Klimuk | 27. lipnja - 5. srpnja 1978. godine | prvi poljski astronaut (Hermaszewski) | |
Mirosław Hermaszewski | ||||
Soyuz 31 / Salyut 6 / Soyuz 29 | Valery Bykovsky | 26. kolovoza - 3. rujna 1978. godine | prvi njemački astronaut (Jähn) | |
Sigmund Jähn | ||||
Soyuz 32 / Salyut 6 / Soyuz 34 | Vladimir Lyakhov | 25. veljače - 19. kolovoza 1979 | novi rekord izdržljivosti u svemiru (175 dana 1 sat) | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 33 | Nikolaj Rukavishnikov; | 10.-12. Travnja 1979 | prvi bugarski astronaut (Ivanov) | |
Georgijev Ivanov | ||||
Soyuz 35 / Salyut 6 / Soyuz 37 | Leonid Popov | 9. travnja - 11. listopada 1980 | novi rekord izdržljivosti u svemiru (184 dana 20 sati) | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 36 / Salyut 6 / Soyuz 35 | Valery Kubasov | 26. svibnja - 3. lipnja 1980 | prvi mađarski astronaut (Farkas) | |
Bertalan Farkas | ||||
Soyuz T-2 / Salyut 6 | Jurij Malyshev | 5. - 9. lipnja 1980 | probni let ažuriranog Sojuza | |
Vladimir Aksjonov | ||||
Soyuz 37 / Salyut 6 / Soyuz 36 | Viktor Gorbatko | 23.-31. Srpnja 1980 | prvi vijetnamski astronaut (Tuân) | |
Phạm Tuân | ||||
Soyuz 38 / Salyut 6 | Jurij Romanenko | 18. - 26. rujna 1980 | prvi kubanski astronaut (Tamayo Méndez) | |
Arnaldo Tamayo Méndez | ||||
Soyuz T-3 / Salyut 6 | Leonid Kizim | 27. studenog - 10. prosinca 1980 | obavili održavanje i popravke Saljuta 6 | |
Oleg Makarov | ||||
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz T-4 / Salyut 6 | Vladimir Kovalyonok | 12. ožujka - 26. svibnja 1981 | provodio biomedicinske eksperimente | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz 39 / Salyut 6 | Vladimir Dhanibekov | 22. - 30. ožujka 1981 | prvi mongolski astronaut (Gurragcha) | |
Jugderdemidiin Gurragcha | ||||
Soyuz 40 / Salyut 6 | Leonid Popov | 14.-22. Svibnja 1981 | prvi rumunjski astronaut (Prunariu) | |
Dumitru Prunariu | ||||
Soyuz T-5 / Salyut 7 / Soyuz T-7 | Anatolij Berezovoj | 13. svibnja – 10. prosinca 1982. godine | novi rekord izdržljivosti u svemiru | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz T-6 / Salyut 7 | Vladimir Dhanibekov | 24. lipnja - 2. srpnja 1982. godine | prvi francuski astronaut (Chrétien) | |
Aleksandr Ivanchenkov | ||||
Jean-Loup Chrétien | ||||
Soyuz T-7 / Salyut 7 / Soyuz T-5 | Leonid Popov | 19–27. Kolovoza 1982 | druga žena u svemiru (Savitskaya) | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Svetlana Savitskaya | ||||
Soyuz T-8 | Vladimir Titov | 20.-22. Travnja 1983 | nije uspio pristati uz Salyut 7 | |
Gennady Strekalov | ||||
Aleksandr Serebrov | ||||
Soyuz T-9 / Salyut 7 | Vladimir Lyakhov | 27. lipnja - 23. studenog 1983 | priložio Salyut 7 na eksperimentalnu bateriju solarnih ćelija | |
Aleksandr Aleksandrov | ||||
Soyuz T-10 / Salyut 7 / Soyuz T-11 | Leonid Kizim | 8. veljače - 2. listopada 1984. godine | novi rekord izdržljivosti u svemiru (236 dana, 23 sata) | |
Vladimir Solovyov | ||||
Oleg Atkov | ||||
Soyuz T-11 / Salyut 7 / Soyuz T-10 | Jurij Malyshev | 3. do 11. travnja 1984. godine | prvi indijski astronaut (Sharma) | |
Gennady Strekalov | ||||
Rakesh Sharma | ||||
Soyuz T-12 / Salyut 7 | Vladimir Dhanibekov | 17.-29. Srpnja 1984 | prva žena koja je hodala u svemiru (Savitskaya) | |
Svetlana Savitskaya | ||||
Igor Volk | ||||
Soyuz T-13 / Salyut 7 | Vladimir Dhanibekov | 6. lipnja - 26. rujna 1985. (21. studenog [Savinykh]) | popravljena mrtva svemirska stanica | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz T-14 / Salyut 7 | Vladimir Vasyutin | 17. rujna - 21. studenog 1985. (26. rujna [Grechko]) | misija prekinuta zbog neočekivane psihičke bolesti Vasyutina | |
Aleksandr Volkov | ||||
Georgy Grechko | ||||
Soyuz T-15 / Mir / Salyut 7 | Leonid Kizim | 13. ožujka - 16. srpnja 1986 | prvi svemirski let između dvije svemirske stanice | |
Vladimir Solovyov | ||||
Soyuz TM-2 / Mir | Aleksandr Laveykin | 5. veljače - 30. srpnja 1987. (29. prosinca [Romanenko]) | novi rekord izdržljivosti u svemiru (Romanenko; 326 dana 12 sati); dodavanje Kvant 1 modula Miru | |
Jurij Romanenko | ||||
Soyuz TM-3 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 22. srpnja - 30. srpnja 1987. (29. prosinca [Aleksandrov]) | prvi sirijski astronaut (Faris) | |
Aleksandr Pavlovič Aleksandrov | ||||
Muhammed Faris | ||||
Soyuz TM-4 / Mir | Vladimir Titov | 21. prosinca 1987. - 21. prosinca 1988. (29. prosinca 1987. [Levčenko]) | novi rekord izdržljivosti u svemiru (Titov i Manarov; 365 dana 23 sata) | |
Musa Manarov | ||||
Anatolij Levčenko | ||||
Soyuz TM-5 / Mir | Anatolij Solovjov | 7. - 17. lipnja 1988 | drugi bugarski astronaut (Aleksandrov) | |
Viktor Savinykh | ||||
leksandr Panayatov Aleksandrov | ||||
Soyuz TM-6 / Mir | Vladimir Lyakhov | 29. kolovoza - 7. rujna 1988. (4. travnja 1989. [Polyakov]) | prvi afganistanski astronaut (Mohmand) | |
Valery Polyakov | ||||
Abdul Ahad Mohmand | ||||
Soyuz TM-7 / Mir | Aleksandr Volkov | 26. studenog 1988. - 27. travnja 1989. (21. prosinca 1988. [Chrétien]) | Mir je ostao nezauzet nakon što se posada vratila na Zemlju | |
Sergej Krikalyov | ||||
Jean-Loup Chrétien | ||||
Soyuz TM-8 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 5. rujna 1989. - 19. veljače 1990 | dodavanje Kvant 2 modula Miru | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Soyuz TM-9 / Mir | Anatolij Solovjov | 11. veljače - 9. kolovoza 1990 | dodavanje Kristall modula Miru | |
Aleksandr Balandin | ||||
Soyuz TM-10 / Mir | Gennady Manakov | 1. kolovoza - 10. prosinca 1990 | posada je izvela svemirsku šetnju kako bi popravila oštećeni otvor na Kvantu 2 | |
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz TM-11 / Mir | Viktor Afanasiev | 2. prosinca 1990. - 26. svibnja 1991. (10. prosinca 1990. [Akiyama]) | prvi japanski državljanin u svemiru (Akiyama) | |
Musa Manarov | ||||
Akiyama Toyohiro | ||||
Soyuz TM-12 / Mir | Anatoly Artsebarsky | 18. svibnja - 10. listopada 1991. (25. ožujka 1992. [Krikalyov] 26. svibnja 1991. [Sharman]) | prvi britanski astronaut (Sharman) | |
Sergej Krikalyov | ||||
Helen Sharman | ||||
Soyuz TM-13 / Mir | Aleksandr Volkov | 2. listopada 1991. - 25. ožujka 1992. (10. listopada 1991. [Aubakirov; Viehböck]) | prvi austrijski astronaut (Viehböck) | |
Toktar Aubakirov | ||||
Franz Viehböck | ||||
Soyuz TM-14 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 17. ožujka - 10. kolovoza 1992. (25. ožujka [Flade]) | prvi ruski svemirski let nakon raspada SSSR-a | |
Aleksandr Kalery | ||||
Klaus-Dietrich Flade | ||||
Soyuz TM-15 / Mir | Anatolij Solovjov | 27. srpnja 1992. - 1. veljače 1993. (10. kolovoza 1992. [Tognini]) | posada izvodila svemirske šetnje kako bi produžila životni vijek Miru | |
Sergej Avdejev | ||||
Michel Tognini | ||||
Soyuz TM-16 / Mir | Gennady Manakov | 24. siječnja - 22. srpnja 1993 | postavili cilj za pristajanje na Mir za upotrebu u svemirskom brodu Atlantis | |
Aleksandr Poleshchuk | ||||
Soyuz TM-17 / Mir | Vasily Tsibliyev | 1. srpnja 1993. - 14. siječnja 1994. (22. srpnja 1993. [Haigneré]) | lagani sudar s Mirom | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Soyuz TM-18 / Mir | Viktor Afanasiev | 8. siječnja - 9. srpnja 1994. (22. ožujka 1995. [Polyakov]) | novi rekord izdržljivosti u svemiru (Polyakov; 437 dana 18 sati) | |
Yury Usachyov | ||||
Valery Polyakov | ||||
Soyuz TM-19 / Mir | Jurij Malenčenko | 1. srpnja - 4. studenog 1994 | Malenčenko je izvršio prvo ručno pristajanje broda za dostavu tvrtke Progress | |
Talgat Musabajev | ||||
Soyuz TM-20 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 4. listopada 1994. - 22. ožujka 1995. (4. studenog 1994. [Merbold]) | prva žena koja je napravila dugotrajni svemirski let (Kondakova) | |
Elena Kondakova | ||||
Ulf Merbold | ||||
Soyuz TM-21 / Mir | Vladimir Dezhurov | 14. ožujka - 7. srpnja 1995 | prvi Amerikanac koji je letio na ruskom svemirskom brodu (Thagard); dodavanje Spektr modula Miru | |
Gennady Strekalov | ||||
Norman Thagard | ||||
Soyuz TM-22 / Mir | Jurij Gidzenko | 3. rujna 1995. - 29. veljače 1996 | prvi Nijemac koji je hodao u svemiru (Reiter) | |
Sergej Avdejev | ||||
Thomas Reiter | ||||
Soyuz TM-23 / Mir | Jurij Onufrijenko | 21. veljače - 2. rujna 1996 | dodavanje Priroda modula Miru | |
Yury Usachyov | ||||
Soyuz TM-24 / Mir | Valery Korzun | 17. kolovoza 1996. - 2. ožujka 1997. (2. rujna 1996. [André-Deshays]) | prva Francuskinja u svemiru (André-Deshays) | |
Aleksandr Kaleri | ||||
Claudie André-Deshays | ||||
Soyuz TM-25 / Mir | Vasily Tsibliyev | 10. veljače - 14. kolovoza 1997. (2. ožujka [Ewald]) | požar je ozbiljno oštetio Mirov sustav stvaranja kisika (23. veljače); sudar sa Spektr modulom probušenim u tijeku (25. lipnja) | |
Aleksandr Lazutkin | ||||
Reinhold Ewald | ||||
Soyuz TM-26 / Mir | Anatolij Solovjov | 5. kolovoza 1997. - 19. veljače 1998 | Popravljen je Mirin sustav stvaranja kisika | |
Pavel Vinogradov | ||||
Soyuz TM-27 / Mir | Talgat Musabajev | 29. siječnja - 25. kolovoza 1998. (19. veljače [Eyharts]) | neuspješan pokušaj popravljanja Spektr solarne ploče | |
Nikolaj Budarin | ||||
Leopold Eyharts | ||||
Soyuz TM-28 / Mir | Gennady Padalka | 13. kolovoza 1998. - 28. veljače 1999. (28. kolovoza 1999. [Avdejev] 25. kolovoza 1998. [Baturin]) | prvi ruski političar u svemiru (Baturin) | |
Sergej Avdejev | ||||
Jurij Baturin | ||||
Soyuz TM-29 / Mir | Viktor Afanasiev | 20. veljače - 28. kolovoza 1999. (28. veljače [Bella]) | prvi slovački astronaut (Bella) | |
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Ivan Bella | ||||
Soyuz TM-30 / Mir | Sergej Zalyotin | 4. travnja - 16. lipnja 2000 | posljednji stanari Mira | |
Aleksandr Kaleri | ||||
Soyuz TM-31 / ISS | Jurij Gidzenko | 31. listopada 2000. - 21. ožujka 2001. godine | prva posada ISS-a (ekspedicija 1) | |
William Shepherd | ||||
Sergej Krikalyov | ||||
Soyuz TM-32 / ISS | Talgat Musabajev | 28. travnja - 6. svibnja 2001. godine | prvi svemirski turista (Tito) | |
Jurij Baturin | ||||
Dennis Tito | ||||
Soyuz TM-33 / ISS | Viktor Afanasiev | 21.-31. Listopada 2001 | razmjena broda za povratak Soyuz za posadu ISS-a | |
Claudie Haigneré | ||||
Konstantin Kozejev | ||||
Soyuz TM-34 / ISS | Jurij Gidzenko | 25. travnja - 5. svibnja 2002 | prvi svemirski putnik iz Južne Afrike (Shuttleworth) | |
Roberto Vittori | ||||
Mark Shuttleworth | ||||
Soyuz TMA-1 / ISS | Sergej Zalyotin | 30. listopada - 10. studenog 2002 | razmjena broda za povratak Soyuz za posadu ISS-a | |
Frank De Winne | ||||
Jurij Lončakov | ||||
Soyuz TMA-2 / ISS | Yury Malchenko Edward Lu | 26. travnja - 28. listopada 2003. godine | Posada ekspedicije 7 na ISS | |
Edward Lu | ||||
Soyuz TMA-3 / ISS | Aleksandr Kaleri | 18. listopada 2003. - 30. travnja 2004. (28. listopada 2003. [Duque]) | Posada ekspedicije 8 (Kaleri, Foale) na ISS | |
Pedro Duque | ||||
Michael Foale | ||||
Soyuz TMA-4 / ISS | Gennadi Padalka | 19. travnja - 24. listopada 2004. (30. travnja [Kuipers]) | Posada ekspedicije 9 (Padalka, Fincke) na ISS | |
Andre Kuipers | ||||
Michael Fincke | ||||
Soyuz TMA-5 / ISS | Salizhan Sharipov | 14. listopada 2004. - 24. travnja 2005. (24. listopada 2004. [Shargin]) | Posada ekspedicije 10 (Sharipov, Chiao) na ISS | |
Leroy Chiao | ||||
Yury Shargin | ||||
Soyuz TMA-6 / ISS | Sergej Krikalyov | 15. travnja - 11. listopada 2005. (24. listopada [Vittori]) | Posada ekspedicije 11 (Krikalyov, Phillips) na ISS | |
Roberto Vittori | ||||
John Phillips | ||||
Soyuz TMA-7 / ISS | Valery Tokarev | 1. listopada 2005. - 8. travnja 2006. (11. listopada 2005. [Olsen]) | Posada 12 ekspedicija (McArthur, Tokarev) na ISS | |
William McArthur | ||||
Gregory Olsen | ||||
Soyuz TMA-8 / ISS | Pavel Vinogradov | 30. ožujka - 29. rujna 2006. (8. travnja [Pontes]) | Posada 13 ekspedicija (Vinogradov, Williams) na ISS; prvi brazilski astronaut (Pontes) | |
Jeffrey Williams | ||||
Marcos Pontes | ||||
Soyuz TMA-9 / ISS | Mihail Tyurin | 18. rujna 2006. - 21. travnja 2007. (29. rujna 2006. [Ansari]) | Posada 14 ekspedicija (Lopez-Alegria, Tyurin) na ISS | |
Michael Lopez-Alegria | ||||
Anousheh Ansari | ||||
Soyuz TMA-10 / ISS | Oleg Kotov | 7. travnja - 21. listopada 2007. (21. travnja [Simonyi]) | Posada 15 ekspedicija (Kotov, Yurchikhin) na ISS | |
Fyodor Yurchikhin | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-11 / ISS | Jurij Malenčenko | 10. listopada 2007. - 19. travnja 2008. (21. listopada 2007. [Šeik]) | Posada ekspedicije 16 (Whitson, Malenchenko) na ISS; prvi malezijski astronaut (šeik) | |
Peggy Whitson | ||||
Šeik Muszaphar Shukor | ||||
Soyuz TMA-12 / ISS | Sergej Volkov | 8. travnja - 24. listopada 2008. (19. travnja [Yi]) | Posada 17 ekspedicija (Volkov, Kononenko) na ISS; prvi kozmonaut druge generacije (Volkov); prvi korejski astronaut (Yi) | |
Oleg Kononenko | ||||
Yi So-Yeon | ||||
Soyuz TMA-13 / ISS | Jurij Lončakov | 12. listopada 2008. - 8. travnja 2009. (24. listopada 2008. [Garriott]) | Posada 18 ekspedicija (Fincke, Lonchakov) na ISS; prvi američki svemirski putnik druge generacije (Garriott) | |
Michael Fincke | ||||
Richard Garriott | ||||
Soyuz TMA-14 / ISS | Gennadi Padalka | 26. ožujka - 11. listopada 2009. (8. travnja [Simonyi]) | Ekspedicija 19 i 20 posada (Padalka, Barratt); prvo ponavljanje svemirskog turista (Simonyi) | |
Michael Barratt | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-15 / ISS | Roman Romanenko | 27. svibnja - 1. prosinca 2009 | Ekspedicije 20 i 21 posada; doveo ISS do šest članova | |
Frank De Winne | ||||
Robert Thirsk | ||||
Soyuz TMA-16 / ISS | Maksim Suryaev | 29. rujna 2009. - 18. ožujka 2010. (11. listopada 2009. [Laliberté]) | 21 i 22 posada (Suryaev, Williams) | |
Jeffrey Williams | ||||
Guy Laliberté | ||||
Soyuz TMA-17 / ISS | Oleg Kotov | 21. prosinca 2009. - 2. lipnja 2010 | Ekspedicija 22 i 23 posade | |
Noguchi Soichi | ||||
Timothy Creamer | ||||
Soyuz TMA-18 / ISS | Aleksandr Skvortsov | 4. travnja - 25. rujna 2010 | Ekspedicija 23 i 24 posade | |
Mihail Kornijenko | ||||
Tracy Caldwell-Dyson | ||||
Soyuz TMA-19 / ISS | Fyodor Yurchikhin | 16. lipnja - 26. studenog 2010 | Ekspedicija 24 i 25 posada | |
Shannon Walker | ||||
Douglas Wheelock | ||||
Soyuz TMA-01M / ISS | Aleksandr Kaleri | 8. listopad 2010. - 16. ožujka 2011 | Ekspedicije 25 i 26 posada | |
Oleg Skripochka | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-20 / ISS | Dmitrij Kondratjev | 15. prosinca 2010. – 24. svibnja 2011 | Ekspedicije 26 i 27 posada | |
Paolo Nespoli | ||||
Catherine Coleman | ||||
Soyuz TMA-21 / ISS | Aleksandr Samokutyayev | 5. travnja – 16. rujna 2011 | Ekspedicije 27 i 28 posada | |
Andrei Borisenko | ||||
Ronald Garan | ||||
Soyuz TMA-02M / ISS | Sergej Volkov | 7. lipnja - 22. studenog 2011 | Ekspedicije 28 i 29 posada | |
Furukawa Satoshi | ||||
Michael Fossum | ||||
Soyuz TMA-22 / ISS | Anton Shkaplerov | 11. studenog 2011. do 27. travnja 2012 | Ekspedicije 29 i 30 posada | |
Anatolij Ivanišin | ||||
Daniel Burbank | ||||
Soyuz TMA-03M / ISS | Oleg Kononenko | 21. prosinca 2011. - 1. srpnja 2012 | Ekspedicije 30 i 31 posada | |
André Kuipers | ||||
Donald Pettit | ||||
Soyuz TMA-04M / ISS | Gennady Padalka | Od 15. svibnja do 17. rujna 2012 | Ekspedicija 31 i 32 posade | |
Sergej Revin | ||||
Josip Akaba | ||||
Soyuz TMA-05M / ISS | Jurij Malenčenko | 15. srpnja - 19. studenog 2012 | Ekspedicije 32 i 33 posade | |
Sunita Williams | ||||
Hoshide Akihiko | ||||
Soyuz TMA-06M / ISS | Oleg Novitsky | 23. listopada 2012. - 16. ožujka 2013 | Ekspedicije 33 i 34 posade | |
Jevgenij Tarelkin | ||||
Kevin Ford | ||||
Soyuz TMA-07M / ISS | Roman Romanenko | 19. prosinca 2012. - 14. svibnja 2013 | Ekspedicija 34 i 35 posada | |
Chris Hadfield | ||||
Thomas Marshburn | ||||
Soyuz TMA-08M / ISS | Pavel Vinogradov | 28. ožujka - 11. rujna 2013 | Ekspedicije 35 i 36 posada | |
Aleksandr Misurkin | ||||
Christopher Cassidy | ||||
Soyuz TMA-09M / ISS | Fyodor Yurchikhin | 28. svibnja - 11. studenog 2013 | Ekspedicije 36 i 37 posada; svemirska šetnja skraćena kad je voda procurila u kacigu Parmitano (16. srpnja) | |
Luca Parmitano | ||||
Karen Nyberg | ||||
Soyuz TMA-10M / ISS | Oleg Kotov | 25. rujna 2013. - 11. ožujka 2014 | Ekspedicija 37 i 38 posada | |
Sergej Rjazanski | ||||
Michael Hopkins | ||||
Soyuz TMA-11M / ISS | Mihail Tyurin | 7. studenog 2013. - 14. svibnja 2014. godine | Ekspedicije 38 i 39 posada | |
Richard Mastracchio | ||||
Wakata Koichi | ||||
Soyuz TMA-12M / ISS | Aleksandr Skvortsov | 25. ožujka - 11. rujna 2014 | Ekspedicije 39 i 40 posada | |
Oleg Artemjev | ||||
Steven Swanson | ||||
Soyuz TMA-13M / ISS | Maksim Surajev Gregory Wiseman Alexander Gerst | 28. svibnja - 10. studenoga 2014 | Ekspedicije 40 i 41 posada | |
Gregory Wiseman | ||||
Alexander Gerst | ||||
Soyuz TMA-14M / ISS | Aleksandr Samokutyayev | 26. rujna 2014. - 12. ožujka 2015 | Ekspedicije 41 i 42 posade | |
Yelena Serova | ||||
Barry Willmore | ||||
Soyuz TMA-15M / ISS | Anton Shkaplerov | 24. studenog 2014. - 11. lipnja 2015. godine | Ekspedicija 42 i 43 posade | |
Samantha Cristoforetti | ||||
Terry Virts | ||||
Soyuz TMA-16M / ISS | Gennadi Padalka | 27. ožujka 2015. - 2. ožujka 2016. (12. rujna 2015. [Padalka]) | Ekspedicije posade 43, 44, 45 i 46 (Padalka Expeditions 43 i 44) | |
Mihail Kornijenko | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-17M / ISS | Oleg Kononenko | 23. srpnja - 11. prosinca 2015 | Ekspedicije 44 i 45 posada | |
Yui Kimiya | ||||
Kjell Lindgren | ||||
Soyuz TMA-18M / ISS | Sergej Volkov | 2. do 12. rujna 2015. (2. ožujka 2016. [Volkov]) | Ekspedicije 45 i 46 posada (Volkov); prvi danski astronaut (Mogensen) | |
Andreas Mogensen | ||||
Aydyn Aimbetov | ||||
Soyuz TMA-19M / ISS | Jurij Malenčenko | 15. prosinca 2015. - 18. lipnja 2016 | Ekspedicije 46 i 47 posada | |
Timothy Kopra | ||||
Timothy Peake | ||||
Soyuz TMA-20M / ISS | Aleksej Ovchinin | 19. ožujka - 7. rujna 2016 | Ekspedicije 47 i 48 posada | |
Oleg Skripochka | ||||
Jeffrey Williams | ||||
Soyuz MS-01 / ISS | Anatolij Ivanišin | 7. srpnja - 30. listopada 2016 | Ekspedicije 48 i 49 posada | |
Onishi Takuya | ||||
Kathleen Rubins | ||||
Soyuz MS-02 / ISS | Sergej Ryzhikov | 19. listopada 2016– | Ekspedicije 49 i 50 posada | |
Andrey Borisenko | ||||
Robert Kimbrough | ||||
Soyuz MS-03 / ISS | Oleg Novitsky | 18. studenog 2016– | Ekspedicija 50 i 51 posada | |
Thomas Pesquet | ||||
Peggy Whitson |
Sveučilište Clemson, javna, visokoobrazovna visokoškolska ustanova u Clemsonu, Južna Karolina, SAD Sveučilište koje dodjeljuje zemljište, Clemson nudi nastavni plan i program za poslovanje, arhitekturu, inženjerstvo, poljoprivredu, obrazovanje, sestrinstvo, šumarstvo, umjetnost i znanost. I preddiplomski i diplomski
William Tell Uverture, skladba Gioacchina Rossinija. Uvertira je premijerno prikazana u Parizu 3. kolovoza 1829. i bila je uvodna minuta posljednje skladateljeve opere, Guilllaume Tell (William Tell). Djelo je mnogih Amerikanaca neopozivo zapamćeno po svojih uzbudljivih posljednjih tri minute,